מעמיסים טלסקופים

האם גם את\ה חשבת שמדובר בטילים שהניפו את טלסקופ האבל למסלולו סביב כדור הארץ? או לכל הפחות מעמיסים טלסקופים שעזרו להנפתו בהאנגרים של נאס"א? 

התשובה אם כן דיי רחוקה מכך: מעמיסים טלסקופים מיועדים לביצוע עבודות בגובה כאשר הגישה אל האזורים הללו בגובה אינה אפשרית בדרך מקובלת אחרת. או שהיא אפשרית אבל מבזבזת זמן יקר לביצוע פעולה יחסית מהירה.

לצורך הדוגמא נחשוב על גברת שולה שאוהבת לנגן בפסנתר מזה 20 שנה והחליטה לעבור מדירתה במרכז תל אביב אל דירתה החדשה בנתניה. למרבה הצער, שולה מתגוררת בקומה 3 ובבניין אין מעלית ואין שום אפשרות להוציא את הפסנתר החוצה פרט למרפסת החיצונית.

מה עושים? מזמינים מעמיס טלסקופי הנותן את הפתרון הטוב ביותר.

המעמיס הטלסקופי נמצא על גבי כלי רכב הנדסי נייד כמו טרקטור, מלגזה או משאית בעל יכולת העמסה. מאוד נפוץ להתייחס למעמיס הטלסקופי כאל כלי הרכב עצמו, אשר נוספה לו זרוע טלסקופית.

המעמיס הטלסקופי או הזרוע הטלסקופית מתחברת לכלי הרכב בקצה אחד, ובקצה השני מחובר האמצעי אותו אנו צריכים לביצוע המשימה. לרוב מתחברים למעמיס במות הרמה, סלי הרמה (לנשיאת בני אדם), קילשונים להרמת משטחים (בחקלאות ורפתות), מנופים, מלקחיים, כפות ועוד ועוד. האפשרויות הן רבות ותלויות באופי העבודה. כך למשל חקלאי ישתמש במעמיס טלסקופי לצורך הרמת מיכלי תפוחים והעמסתם על גבי משאיות, הרפתן לצורך הרמת בלות חציר ושיבולת, ומהנדס הבניין ישתמש במעמיס להובלת ציוד מלמטה למעלה לקומות הגבוהות. 

עוד קבוצה נוספת שעושה שימוש במעמיס טלסקופים הם היערנים וכורתי העצים. גם בגדיד התמרים נעשה בו שימוש נרחב - שימוש במעמיס טלסקופי באזורים קשים הוא כמעט מציל חיים ומונע פגיעות גוף קשות.

חלק מהמעמיסים הם מצודדים, או מעמיס מצטודד, המסוגלים לסובב את הכנה שלהם לכל הכיוונים. בניגוד למשל לטרקטור או מלגזה עם טווח פעולה מצומצם. 

ניתן לקנות כלים שונים ואביזרים למעמיס הטלסקופי כמו חובק, מזלג, ג'יב וכננת.

האם כדאי לקנות או להשכיר מעמיס טלסקופי

התשובה לשאלה הזאת היא כמובן 'תלוי'. תלוי מה אופי השימוש, תדירות השימוש, כמות מזומנים זמינה, תנאי איחסון ועוד. 

לשם הפשטות קניית מעמיס טלסקופי הוא כמו קניית רכב הסעות - כשהרכב לא מוריד ומעמיס נוסעים (מייצר רווח) הוא שוקע בהוצאות קבועות כמו תיקונים, אחסנה, ביטוחים רישוי וכו ועלול לייצר הרבה כאב ראש לבעליו אם לא נערך לכך מראש. 

לפני הקנייה יש צורך גם בבדיקות שונות, במיוחד למעמיסים יד שנייה ויש לקחת בחשבון ירידת ערך. יחד עם זאת אם נעשה שימוש רב במעמיס הטלסקופי ובאופן תדיר קנייתו דווקא יכולה להיות משתלמת ביותר.

השכרת מעמיס טלסקופי מאפשרת גמישות גדולה יותר ומשיתה על החברה עלויות משתנות בלבד - דלק (מדובר בצריכת דלק דיי גבוהה), את עלות ההשכרה והפועל.

אין כלל אצבע מה האפשרות הטובה ביותר, אם להשכיר מעמיס טלסקופי או לרכוש. ואם לרכוש- האם יד שנייה או לא- רואה החשבון יכול לספק יותר מידע לגבי הפחת וירידת הערך המוכרת לצרכי מס.  

יורו סייפטי יבוא והפצה בע"מ - פתרונות יצירתיים לעבודה בגובה מבית :

 


 

זכויות יוצרים © 2020 כל הזכויות שמורות