top of page

מעמיסים טלסקופים

מעמיסים טלסקופים מיועדים לביצוע עבודות בגובה כאשר הגישה אל האזורים הללו בגובה אינה אפשרית בדרך מקובלת אחרת. או שהיא אפשרית אבל מבזבזת זמן יקר לביצוע פעולה יחסית מהירה.

לצורך הדוגמא נחשוב על גברת שולה שאוהבת לנגן בפסנתר בבייתה מזה 20 שנה והחליטה לעבור מדירתה במרכז תל אביב אל דירתה החדשה והנוצצת בנתניה. למרבה הצער, שולה מתגוררת בבניין ישן בקומה 3 ובבניין אין מעלית ואין שום אפשרות להוציא את הפסנתר החוצה פרט למרפסת החיצונית.

אז מה עושים אתם שואלים? מזמינים מעמיס טלסקופי הנותן את הפתרון הטוב ביותר.​​​​​​​​​​

​​​​​

המעמיס הטלסקופי נמצא על גבי כלי רכב הנדסי נייד כמו טרקטור, מלגזה או משאית בעל יכולת העמסה. מאוד נפוץ להתייחס למעמיס הטלסקופי כאל כלי הרכב עצמו, אשר נוספה לו זרוע טלסקופית. מעין רובוטריק משוכלל.

המעמיס הטלסקופי או הזרוע הטלסקופית מתחברת לכלי הרכב בקצה אחד, ובקצה השני מחובר האמצעי אותו אנו צריכים לביצוע המשימה. לרוב מתחברים למעמיס במות הרמה, סלי הרמה (לנשיאת בני אדם), קילשונים להרמת משטחים (בחקלאות ורפתות), מנופים, מלקחיים, כפות ועוד ועוד. האפשרויות הן רבות ותלויות באופי העבודה. כך למשל חקלאי ישתמש במעמיס טלסקופי לצורך הרמת מיכלי תפוחים והעמסתם על גבי משאיות, הרפתן לצורך הרמת בלות חציר ושיבולת, ומהנדס הבניין ישתמש במעמיס להובלת ציוד מלמטה למעלה לקומות הגבוהות. 

עוד קבוצה נוספת שעושה שימוש במעמיס טלסקופים הם היערנים של קק"ל וכורתי העצים. גם בגדיד התמרים נעשה בו שימוש נרחב - שימוש במעמיס טלסקופי באזורים קשים הוא כמעט מציל חיים ומונע פגיעות גוף קשות.

חלק מהמעמיסים הם מצודדים, או מעמיס מצטודד, המסוגלים לסובב את הכנה שלהם לכל הכיוונים. בניגוד למשל לטרקטור או מלגזה עם טווח פעולה מצומצם. הכל בהתאם לצורך, לתנאי השטח ועוד.

כמו כן ניתן לקנות כלים שונים ואביזרים למעמיס הטלסקופי כמו חובק, מזלג, ג'יב וכננת. לעיתים עלות האביזרים גבוהה אך היא מספקת ערך מוסף ויכולה לחסוך זמן יקר בביצוע העבודה. יש לציין כי ביורו סייפטי אנו מוכרים את המעמיס הטלסקופי 'ערום' ללא תוספות מיוחדות פרט לאלו המגיעות עם הכלי.

האם כדאי לקנות או לשכור מעמיס טלסקופי?

זאת אחת השאלות המרכזיות אותם ישאל את עצמו כל מי שמגשש בכיוון של ביצוע עבודות עם מעמיס טלסקופי.

התשובה לשאלה הזאת היא כמובן 'תלוי'. תלוי מה אופי השימוש, תדירות השימוש, כמות מזומנים זמינה, תנאי איחסון ועוד. 

לשם הפשטות קניית מעמיס טלסקופי הוא כמו קניית רכב הסעות - כשהרכב לא מוריד ומעמיס נוסעים (מייצר רווח) הוא שוקע בהוצאות קבועות כמו תיקונים, אחסנה, ביטוחים רישוי וכו' ועלול לייצר הרבה כאב ראש לבעליו אם לא נערך לכך מראש. 

לפני הקנייה יש צורך גם בבדיקות שונות, במיוחד למעמיסים יד שנייה ויש לקחת בחשבון ירידת ערך. יחד עם זאת אם נעשה שימוש רב במעמיס הטלסקופי ובאופן תדיר קנייתו דווקא יכולה להיות משתלמת ביותר. בנוסף קניית הכלי מאפשרת להשכיר אותו לקבלני משנה ואולי אף להחזיר חלק מעלותו הגבוהה מבלי להשתמש בו באופן שוטף.

השכרת מעמיס טלסקופי מאפשרת גמישות גדולה יותר ומשיתה על החברה עלויות משתנות בלבד - דלק (מדובר בצריכת דלק דיי גבוהה), את עלות ההשכרה והפועל.

לכן אין כלל אצבע מה האפשרות הטובה ביותר, אם להשכיר מעמיס טלסקופי או לרכוש. ואם לרכוש- האם יד שנייה או לא- מומלץ להיוועץ עם רואה החשבון מאחר והוא יכול לספק יותר מידע לגבי הפחת וירידת הערך המוכרת לצרכי מס.  

למרות שאנחנו כעסק ממוקדים יותר במכירה של מעמיסים טלסקופים בייבוא מקביל, אנו בכל מקרה ממליצים בשלב הראשוני לשכור (אם אין לכם ניסיון קודם עם הכל), לראות אם הכלי משמש אתכם ביעילות וכמה באמת הוא נדרש. לאחר מכן תוכלו לקבל החלטה נבונה יותר ולתת משקל נכון לגבי שתי האופציות. ההפסד במקרה הזה הוא הנמוך ביותר, ואם בכל זאת החלטתם להמשיך לשכור לא הפסדתם דבר. לכל שאלה מוזמנים ליצור איתנו קשר ונשמח לתת שירות!

bottom of page