למה לי פיגום נייד

ענף הבנייה עובד עם מספר עצום של סוגי פיגומים שונים, כל אחד משרת צרכים ספציפיים. ללא קשר לסוג הנבחר, המטרה הבסיסית של הפיגום נשארת בעינה – לספק פלטפורמה בטוחה לעבודה בגובה. בעוד שסולמות מספיקים למשימות מסוימות, מצבים רבים דורשים יותר מקום ויציבות, מה שמוביל לשכיחות של פיגומים קבועים באתרי בנייה. עם זאת, התקנת פיגומים קבועים היא לעתים קרובות עולה יותר וגוזלת זמן יקר. כחלופה יותר מעשית תעשיות רבות בוחרות בפיגומים ניידים, מתוך הכרה ביעילותם וברבגוניותם.

מהו פיגום נייד?

פיגום נייד הוא פיגום המצויד בגלגלים או רגליות, המיועד ליישומים מגוונים. התכונה המרכזית המאפיינת אותו היא הניידות שלו, המאפשרת מעבר חלק בתוך אתר הבניה. ניתן לנעול את גלגלי הפיגום בכל שלב כדי להבטיח יציבות, מה שמספק סביבת עבודה בטוחה לעובדים לביצוע משימות ביעילות ולא חשש.

הפלטפורמת עבודה של הפיגום נייד נבנית באתר במקום, וכוללת מבנה אנכי עם קורות צולבות המעניק חוזק יוצא דופן. חוזק זה מאפשר לעובדים לשאת ולהשתמש בכלים כבדים יותר בהשוואה לסולמות למשל. בהתחשב במגוון האפשרויות לעבודה בגובה, פיגומים ניידים בולטים בפרקטיות שלהם ובנוחות השימוש.

יש עוד סוגי פיגומים נוספים כמו פיגום חמורי, פיגום זקפים (שניתן לראות בחזיתות של כל הבניות החדשות), פיגומים תלויים ופיגומי זיזים. הפיגום הנייד אינו יכול להחליף את כולם ולכל אחד יתרונות וחסרונות משלו.

שימושים ומשתמשים

בתחום הבנייה פיגומים הכרחיים למשימות כמו קירוי (גגות), עבודה עם לבנים, תיקונים ותחזוקה. גם לאחר סיום עבודת הבניין, סקרים סדירים הם חשובים, ופיגומים מאפשרים בדיקות של פקחי בניין ומהנדסים. מעבר לבנייה, הפלטפורמה של הפיגום נמצאת בשימוש בקרב בעלי מקצוע שונים, כולל טייחים, מנקי חלונות שחייבים גישה לאזורים מוגבהים ועוד. תעשיית האירועים משתמשת גם היא פיגומים ניידים לפעילויות ואירועים החל מבניית בימות ועד התקנת מצלמות ורמקולים וניתן לראות אותם בכל אירוע המוני.

יתרונות הפיגום הנייד

היתרונות של פיגומים ניידים על פני פיגומים קבועים הם רבים, מה שהופך אותם לבחירה אטרקטיבית במיוחד עבור אלה עם מגבלות תקציב או משאבים מוגבלים.

 1. ורסטיליות

פיגומים ניידים מגשרים על הפער בין היציבות הנדרשת למשימות ספציפיות לבין חוסר הפרקטיות של פיגום קבוע. יכולת ההתאמה שלו מאפשרת התקנה על קרקע לא אחידה, ואתרי בנייה פחות אידיאליים ויותר מאתגרים.

 1. ריווח

פיגומים ניידים זמינים בגדלים שונים ומציעים גמישות בהתאם לדרישות הפרויקט. זה מבטל את הצורך לשאת ציוד כבד למעלה ולמטה באמצעות סולמות ומייעל את העבודה.

 1. קל משקל

מגדלי פיגומים מסורתיים עם מוטות פלדה מגולוונת יכולים להיות מסורבלים ומאוד לא נוחים לנשיאה. לעומת זאת פיגומים ניידים הם קלים וניתנים לתמרון בקלות בכל תוואי שטח (כמעט). היעדר חלקים כבדים מאפשר הובלה ללא מאמץ בתוך אתר, ושומר על העובדים מפציעות גב או ברכיים.

 1. קלות הרכבה

פיגומים ניידים משמשים כחלופה לציוד קל יותר כמו סולמות. ובניגוד להרכבה של פיגומים קבועים שלעיתים זקוקים לאנשים שעברו הכשרה לכך, פיגום נייד אינו מחייב הכשרה ספציפית. ההוראות הברורות עוזרות לעובדים בתהליך ההתקנה, ודגמים רבים כוללים עיצוב מודולרי המפשט את ההרכבה ממש. המודולריות הזאת גם מאפשרת הוספת 'מפלסים' נוספים להגדלת הגובה.

 1. ניצול אפקטיבי של כוח עבודה

ניתן להרכיב ולתמרן את הפיגומים הניידים על ידי אדם בודד. זה יתרון משמעותי לצוותים קטנים או לפרויקטים לא גדולים. זה חוסך זמן ומשאבים שאחרת היו מתבזבזים על הרכבה ופירוק של פיגומים עצמאיים גדולים יותר.

 1. בטיחות

בטיחות העובדים היא מעל הכל כאשר עובדים בגובה, וכבר סקרנו באתר את הנושא עשרות פעמים – אם בלשון החוק ואם תאונות שהיה ניתן למנוע. פיגומים ניידים נותנים מענה לדאגה זו באמצעות מעקות מגן המאפשרים לעובדים גישה לאזורים מלפנים ומעליהם בבטחה. שטח הפנים הרחב של הפיגום ותמיכה בארבע רגליים תורמים לבסיס יציב ובטוח, ומפחיתים את הסיכונים של חוסר איזון או חוסר יציבות מבנית.

 1. עמידות

פיגומים ניידים רבים בנויים ממרכיבי אלומיניום עמידים שאינם יוצרים קורוזיה. מתכת לא ברזלית זאת היא עמידה יותר, מה שהופך אותה להשקעה אמינה עבור בעלי מקצוע. אורך החיים התפעולי הממושך הוא קריטי, במיוחד באתרי בנייה שבהם חשיפה לתנאי מזג אוויר משתנים היא בלתי נמנעת.

מהו שימוש בטוח בפיגום נייד

בעוד שפיגומים ניידים מציגים יתרונות רבים, שיקולי בטיחות הם בעלי חשיבות עליונה, במיוחד כאשר עובדים בגובה. הקפדה על נהלי הרכבה ואמצעי זהירות נכונים מבטיחה סביבת עבודה בטוחה יותר לכולם. יש לקחת בחשבון מספר שיקולים מרכזיים:

 1. הקמה ופירוק

הספק או החברה המשכירה נושאים באחריות למתן הנחיות להרכבה ופירוק נכון של הפיגום. זה כולל פירוט על דרישות החיזוק והגובה המותר להקמת הפיגום. העובדים והממונים עליהם צריכים להכיר את ההנחיות האלה.

 1. אמצעי בטיחות

הפיגומים חייבים לעמוד בדרישות התקן החלות על כל סוגי הפיגומים. זה כולל מעקות בטיחות כפולים, לוחות רגלים, חיזוקים וסולמות גישה. כאשר שוכרים פיגום נייד, עליו להגיע עם כל החלקים הדרושים על מנת להבטיח את בטיחותו ויציבותו.

לאחר ההרכבה, בדיקות תקופתיות הכרחיות כדי לאשר את בטיחותו של הפיגום עבור העובדים. אם מתגלות תקלות כלשהן במהלך הבדיקה, יש להפסיק את העבודה באופן מיידי, ויש לבצע תיקונים בהקדם. יש לרשום ולשמור את תוצאות הבדיקה עד לבדיקה הבאה.

 1. יציבות

אין להשתמש בלבנים או אבני בניין כדי לתמוך במשקל הפיגום, ואין להקים את הפיגום מעל הגובה המצוין בהוראות.

 1. הזזה ותקשורת

בעוד שפיגומים ניידים מתוכננים להזזה קלה יש לנקוט באמצעי זהירות. תקשורת עם אנשים בסביבה חשובה מאוד.

עוד מספר דברים שיש לקחת בחשבון במהלך השימוש:

אין להשתמש בפיגום ברוחות חזקות.

הימנע משימוש בפיגום כתמיכה לסולמות.

וודא שאין חלקים שבורים או חסרים.

בעת הזזת מגדל וודא שאין קווי חשמל עיליים או חסימות בדרך.

וודא שהקרקע יציבה.

דחיפה או משיכה צריכה להעשות מהבסיס בלבד.

שיהיה בהצלחה!

לכל שאלה בנוגע להשכרת פיגום או רכישת פיגום צרו קשר.

סינון לפי קטגוריה

סינון קטגוריה
הצג עוד
דילוג לתוכן